Ulaşım

Ukrayna ulaşım sistemi

Ukrayna ulaşım konusu açarsak Türkiye Ukrayna iki komşu ve kardeş ülkeler olduğu için aralarında ulaşım sistemi çok gelişmiş. Ukrayna’dan Türkiye’ye ve Türkiye’den Ukrayna’ya çok kolay ve çok ucuz ulaşabilirsiniz. Ukrayna, Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri, bu yüzden Ukrayna’nın şehirler içi ve dışı ulaşımın oldukça zengin sistemi var.

 

Ukrayna ulaşım — Türkiye Ukrayna arasında ulaşım çeşitleri 

 • Uçak yolu  —  Türkiye Ukrayna arası en rahat ve hızlı ulaşım tipi. 2 saat içinde İstanbul’dan Kiev’e konforlu bir şekilde varırsınız. İstanbul-Odessa uçuşu 1 saat 30 dakika sürüyor. İstanbul’dan Ukrayna’nın Kiev, Odessa, Lviv, Kharkiv, Dnepropetrovsk, Zaporozhye, İvano-Frankivsk şehirlerine gidebilirsiniz. Antalya, Bodrum, Dalaman, İzmir, Kayseri, Gaziantep’ten — Kiev ve Odessa seferleri bulunur. THY ve UIA (Ukrayna Hava Yolları) Türkiye Ukrayna uçak seferleri yapıyor. Biletleriniz daha uygun fiyatta almanız için önceden almanızı tavsiye ederiz. Bilet ücretleri buradan öğrenebilirsiniz. 

Ukrayna ulaşım uçak Ukrayna ulaşım uçak

 

 • Araba yolu — Türkiye’den Ukrayna’ya araba ile gitmek isterseniz yolculuğunuz daha uzun olacak. Ukrayna’ya ulaşmak için Moldova, Romanya, Bulgaristan sınırlarından geçmeniz gerekecek. İstanbul Kiev arası mesafe — 1460 km, İstanbul Odessa mesafesi — 1120 km. Ukrayna’ya kendi arabanızla gitmeden önce gerekli prosedürleri yaptırmanız gerekecek (trafik sigortanız, pasaport).

Ukrayna ulaşım kiralık araba

 

 • Otobüs yolu — Ukrayna’nın Kiev ve Odessa şehirlerinden İstanbul’a otobüs seferleri yapılıyor. Kiev’den Lüx İstanbul firması haftada iki kere Kiev-İstanbul-Kiev seferleri organize etmektedir. Otobüs Kiev’den her Cuma ve Cumrtesi saat 9:00’da ve İstanbul’dan  her Çarşamba ve Cuma saat 8:00’de yola çıkıyor. Odessa’dan İstanbul’a otobüs haftada bir kere seferleri yapıyor. Otobüs bilet fiytları ve uçak bilet fiyatları arasındaki fark çok büyük değil. Otobüsle ulaşımın olumsuz özellikleri arasında zaman kaybı ve konforsuzluk.

Ukrayna ulaşım otobüs Ukrayna ulaşım otobüs

 

 • Feribot yolu — Ukrayna ile Türkiye arasındaki deniz yolu konusu ise Odessa-İstanbul arasında feribot seferleri yapılmaktadır. Feribotlar İstanbul’dan haftada iki kere yola çıkmaktadır. Bu ulaşım çeşiti en uzun çünkü seyahatiniz 36 saat sürer. Deniz sevenler için mükemmel bir seçim olabilir. 

Ukrayna ulaşım feribot

 

Ukrayna ulaşım — şehir içi ulaşım

 • Kiralık araba — şehir içinde birçok görüşmeleriniz olursa veya kendinizi her zaman özgür ve rahat hissetmek istiyorsanız kiralık araba hizmerlerinden faydalanabilirsiniz. Kiralık araba ücretleri buradan bakabilirsiniz.

Ukrayna ulaşım kiralık araba

 

 • Taksi — şehir içi taksiler çok ucuz. Taksi arabayı el kaldırarak ya da telefonla çağırabilirsiniz. Sokaktan taksi almayı istiyorsanız ücret daha yüksek olur. Telefonla yada telefon’a yüklenen özel canlı programıyla taksi çağırmanızı tavsiye ederiz. Böylece sizi kandırması mümkün olmaz.

Ukrayna ulaşım taksi

 

 • Dolmuş — Ukraynaca ‘marşrutka’ denilen dolmuşlar Ukrayna’da kullanılan sarı renkli küçük otobüsler. Genelde dolmuşlarda klima olmuyor ve çoğu zaman çok kalabalık. Dolmuş fiyatı otobüs ve metro’dan daha pahalı. Dolmuşun olumlu özelliği ise şehrin hemen her yerine gidilir.

Ukrayna ulaşım dolmuş

 

 • Otobüs — dolmuşun daha uzak versiyonu. Daha büyük olduğu için o kadar kalabalıktan kaçabilirsiniz. Çoğu otobüsler klimasız ve sarı renkli.

Ukrayna ulaşım otobüs

 

 • Troleybüs — bir çeşit otobüs ama gücünü genellikle asılı olan bir elektrik hattındaki iki kablodan alıyor. Troleybüs daha çok yaşlı insanlar ve öğrenciler tarafından kullanılıyor çünkü troleybüs Ukrayna’nın en ucuz toplu taşıma aracıdır.

Ukrayna ulaşım troleybüs

 

 • Metro — metro sadece Ukrayna’nın Kiev, Harkiv ve Dnipropetrovsk şehirlerinde mevcut. Metro şehir içi en hızlı ve konforlu ulaşım. Sıcak günlerde dünaynın en derin metro istasyonlarına inerek soğuk vagonlarda istediğiniz yerlere gidebilirsiniz. Çoğu zaman metro çok kalabalık oluyor. Kiev metro sistemi 3 hattan oluşmaktadır, içinde 50 istasyon bulunmaktadır.

Ukrayna ulaşım metro

 

 • Tramvay — elektrikli tramvaylar şehir içinde en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından biridir. Şehrin büyük ve en önemli caddeleri üzerinde yol alan tramvay hattı turistler tarafından çok tercih edilmektedir. Tramvay çok eski ve konforsuz.

Ukrayna ulaşım tramvay

 

Ukrayna ulaşım — şehir dışı sistemi

 • Tren — Ukrayna’da tren ağı çok gelişmiş. Ukrayna’nın bütün büyük şehirleri demiryolu ağlarla birbirine bağlanmış. Trenle seyahat etmek isterseniz yolculuğunuz konforlu olacak. Tren ulaşımı çok ucuz. Trenler 1. ve 2. sınıf olarak ayrılmış durumda. Eğer yolcuğunuz 5-7 saatten fazla olacaksa ‘kupe’ yataklı vagonlarda bilet almanızı tavsiye ederiz. Yataklı vagonlar 4 kişilik oluyor. Yataklar alt ve üst katlarda yerleşiyor. Yemek servisi ayrı bir vagonda bulunabilir. Bazı hızlı trenlerde (Hyunday) içecek yemek servisi getiriyorlar.

Ukrayna ulaşım trenUkrayna ulaşım tren

Ukrayna ulaşım tren Ukrayna ulaşım tren

 

 • Kiralık araba — Ukrayna şehirleri arası yolculuk yapmanız gerekirse daha konforlu ve hızlı yolu seçebilirsiniz — araba kiralayabilirsiniz. Böylece yolcuğunuzu kendiniz istediğiniz gibi planlayabilirsiniz. Fiyatlar oldukça pahalı oluyor.

Ukrayna ulaşım kiralık araba

 

 • Taksi — arabayı kullanmayı sevmiyorsanız özel şoför sizi istediğiniz yere götürecek. Taksi servisi önceden arayıp taksi arabanın rezervasyonu yaptırıyorsunuz. Taksici istediğiniz yere gelip sizi alıyor ve beraber seyahate çıkıyor. Taksi ücretler araba sınıflarına göre değişebilir, ortalama 1 km ücreti — 7 UAH.

Ukrayna ulaşım taksi

 

 • Otobüs — Ukrayna şehirler arası ulaşım için diğer varyant de otobüs. Uzak seyahatiniz olursa bu gibi ulaşım çeşiti tavsiye edilmez çünkü otobüsler çok eski ve TV, WiFi, ikram gibi servis otobüslerde olmuyor.

Ukrayna ulaşım otobüs

 

 • Uçak — en büyük şehirler arası yolculuğunuzu uçakla yapabilirsiniz. Uçak yolu — en pahalı ve en hızlı şehir arası ulaşımdır. Kiev, Odessa, Kharkiv, Lviv, Dnepropetrovsk, İvano-Frankovsk, Zaporozhye, Chernivtsi şehirler arası uçakla gidebilirsiniz. Uçuş sefeleri Ukrayna Havayolları yapılmaktadır.

Ukrayna ulaşım uçak

İletişim Bilgileri