Ukrayna büyük şehirleri

Ukrayna büyük şehirleri

Ukrayna büyük şehirleri

Ukrayna büyük şehirleri arasında — Kiev, Kharkov, Dnipro, Odessa, Zaporozhye, Lviv, Mykolayiv. Kiev Ukrayna’nın başkenti ve nüfuslarına göre en büyük şehri. Daha önce Ukrayna’da en büyük milyon kişilik 5 tane şehir vardı — Kiev, Kharkov, Dnepro, Odessa ve Donetsk. Şu an sadece 3 tane kamış — Kiev, Odessa ve Kharkov. Bu şehirlere — milyonluk şehirleri diyoruz.

 

TOP 6 Ukrayna en büyük şehirleri

Kiev

Kiev — Ukrayna’nın en büyük şehri olan 847.66 km2 alanında bulunuyor. Kiev nüfusu 2016 yılında 2 909 697 kişi. Kiev Ukrayna’nın kuzey ortasında bulunmaktadır. Bu bilim, sanayi ve kültür merkezidir. Başkentte birçok ofis, ticaret firmaları yer almaktadır. Metro dahil olmak üzere Kiev’in ulaşım sistemi çok gelişmiş. İstediğiniz şeyi Kiev’de her zaman bulmanız mümkün.

 

Kharkov

Ukrayna’nın ilk başkentiydi. Ukrayna’nın ikinci büyük şehri. Kharkov Ukrayna’nın kuzey doğusunda bulunuyor. Kharkov ülkenin büyük bir sanayi merkezi. Alınan alanında 60 bilim enstitüsü, 30 farklı profil üniversite, 6 müze, 7 tiyatro ve 80 kütüphane yer alıyor. En gelişmiş sanayi alanı arasında makine mühendisliği. Kharkov’da 100’den fazla sanayi şirketleri çalışmaktadır. Kharkov’un kendi metrosu var — 28 istasyon mevcut. Şehrin en önemli kültür yeri — Özgürlük Meydanı.

 

Dnipro

Ukrayna büyük şehirleri arasında Dnipro şehri. Dnipro nehri kıyıslarında bulunan Dnipro şehri güney doğusunda bulunuyor. İsmi Dniro nehrinden aldı. Sanayi bir şehir. Dnipro şehrinde gelişmiş toplu taşıma sistemi çalışıyor. Kendi 6 istasyonlu metrosu var.

 

Odessa

Karadeniz kıyıslarında bulunan Ukrayna’nın önemli deniz limanı merkezidir. Odessa’da iki tane çok önemli liman bulunmaktadır — Yuzhnyy ve Ilichevsk. Son zamanlarda Odessa hem yerel insanlar hem de yabancı turistleriylre çok beğenilen turizm merkezi olmuş. Yazın birçok turist Odessa’ya tatil için geliyor.

 

Zaporozhye

Ukrayna büyük şehirlerin listesine Zaporozhye şehri giriyor. Zaporozhye Dnipro şehrinden 70 km uzağında bulunuyor. Sanayi bir merkez, Zaporozhye’de ‘Dnipr hidroelektrik santrali bulunuyor. Turistler tarafından en çok ziyaret edilen yer — Hortytsya adası.

 

Lviv

Lviv şehriyle Ukrayna’nın TOP 6 en büyük şehirlerin listesi bitiyor.Lviv Ukrayna’nın batısında Polonya sınırına yakında yer alıyor. Ukrayna’nın en önemli kültür merkezi.2016 yılında Lviv 760 yıllık yıldönümü kutluyor. Yaşam için Ukrayna’da en rahat şehri olarak seçilmiş.

 

 

Paylaş:

Leave a Comment

Name *

Email

Website

İletişim Bilgileri