Ukrayna yemekleri

Ukrayna yemekleri

Ukrayna yemekleri mutfağında yemeniz gereken en lezzetli 6 yemek! Afiyet Olsun!

 Ukrayna’ya gittiğinizde bu ülke ile özdeşleşmiş yemekleri, tatlıların tadına bakıp Ukrayna’ya ait lezzetleri tanımak, Türkiye’ye döndüğünüzde ise ağzınızda kalan güzel tatları çevrenizdekilere de tavsiye edebilirsiniz.

 

  1. Borsch

Borsch çorbası Ukrayna geleneksel mutfağının lezzetlerinden biridir. Borsch çorbası daha çok kış aylarında tercih edilir. Çorba içindekiler Ukrayna’nın her bölgesine göre değişebilir. Klasik Borsch çorbası dana eti, lahana, patates, pancar kökü, havuç, maydonoz, soğan ve domates sosudan oluşmaktadır. Bu çorba yeme özel kültürü vardır. Borsch çorbası mutlaka «smetana» ve «pampushka» ile yenir. «Smetana» Türk yoğurduna benzer ama daha çok ekşi. «Pampushka» ise sarımsak, dereotu ve ayçiçek yağı soslu küçük ekmekler.

Ukrayna yemekleri
 

2. Varenyky  

Hamurdan yapılan Türk mantıya benzer bir çeşit yemek. Varenyky’nın içi çeşitleri çok. En çok tercih edilen arasında patates, mantar, lahana, tuzlu peynir, kıyma gibi varenyky gelir. Tatlı varenyky denemek isterseniz vişne, elma, çilek ve birçok meyve içine konulur. Varenyky mutlaka smetana ile servis ediliyor.

Ukrayna yemekleri Ukrayna yemekleri
 

3. Kotleta po Kyivsky  

Tavuktan yapılan bir köfte çesidi. Tavuğun içine dereotu ve tereyağ konulur. Tavuk köftesi kızartmasından sonra tabağa servis edilir ve  ilk bıçak darbesi ile tavuğun içindeki tereyağ ve dereotu yavaşça tabağa akar. Kotleta po Kyivsky en çok Kiev Ukrayna’nın başkentinde yenir.

Ukrayna yemekleri
 


4. Syrnyky

Syrnyky peynirden yapılan tatlı kek çeşidi. Ukraynalılar syrnyky daha çok kahvaltı için tercih ediyor. Syrnyky mutlaka smetana, bal, farklı reçel çeşitleriyle servis ediliyor.  

Ukrayna yemekleri
 

 5. Uzvar

Uzvar Ukrayna geleneksel içkilerden biri. Uzvar kurutulmuş meyvelerden (elma, armut, vişne, kiraz, erik, kayısı) yapılır. Şeker yerine daha çok bal kullanılır. Mevsimeye göre ya sıcak ya da soğuk şeklinde içilir.

Ukrayna yemekleri
 

6. Deruny  

Patates, soğan ve un ile yapılan böreğe benzer bir yemek çeşidi. Yine de smetana ile servis edilir. Deruny birkaç çeşitleri var — mantarlı, etli.

Ukrayna yemekleri
 

Ukrayna yemeklerin tadına bakmak isterseniz mutlaka Ukrayna  geleneksel mutfak lokantalarına gitmenizi tavsiye ederiz. Yukarıdaki yazılan lezetlerinden yeyin, pişman olamazsınız.

İletişim Bilgileri